فروشگاه کپی رنگی

در این مطلب کوتاه می خواهیم به معرفی پلاتر اچ پی بپردازیم اما نیاز است قبل از این کار به صورت مختصر در مورد پلاتر توضیح داده و بگوییم که این وسیله دقیقاً چیست و چه ساختار و چه کاربرد هایی دارد؟ پلاتر ها در واقع نوعی چاپگر در ابعاد بزرگ هستند که کار چاپ تصاویر ، طراحی ها ، نقشه ها و هر طرح گرافیکی که فرمان چاپ آن توسط کامپیوتر صادر شود را انجام می دهند.

این دستگاه ها به صورت کلی به دو نوع جوهر افشان و قلمی دسته بندی می شوند. پلاتر ها یا رسام های جوهر افشان چیزی شبیه همان پرینترهای جوهرافشان خانگی با  مواد مصرفی کپی هستند که توانایی چاپ تصاویر در ابعاد بزرگتر را دارند . ساختار رسام های قلمی به شکل دیگری است. آنها توسط قلم رنگی، خطوط را طبق نقشه ای که قرار است چاپ شود ، روی کاغذ رسم می‌کنند. رسام های قلمی به هیچ وجه مناسب تهیه متن نیستند، زیرا لازم است هر کاراکتری را به صورت جدا ترسیم کنند که مستلزم زمان بسیار زیادی خواهد بود. ضمن اینکه کاراکترها و حروف چاپ شده شکلی ماشینی و غیر قایل قبول خواهند داشت، زیرا بدون اینکه  قلم  را تعویض کنیم نمی‌توانیم نازکی و کلفتی خطوط مورد نظر را تغییر دهیم ؛  اما در فرمت هایی که ظاهری بزرگتر دارند و نازکی و کلفتی قلم در آنها اهمیت چندانی ندارد، این مدل از رسام ها ( یا همان پلاتر ها) می‌توانند به راحتی با رسم نقطه‌های کوچک پر تعداد، گرافیک‌ های با کیفیت بسیار خوبی ارائه دهند. در حقیقت رسام های نوع قلمی به راحتی می ‌توانند رسم‌ های در ابعاد بزرگ را انجام دهند.

از لحاظ اینکه چه کاغذی برای چه دستگاهی مناسب است این نوع از پلاتر ها به دو گروه تقسیم می شوند. دسته اول دستگاه هایی هستند که در آنها از کاغذ خاصی با پوشش ویژه استفاده شده و به نام الکترواستاتیک شناخته می شوند . دسته دوم هم آن گروه از پلاترهایی هستند که برای چاپ در آنها کاغذ های معمولی موجود استفاده می شود. پلاترها هم مانند سایر دستگاه های چاپ دیجیتال دارای هد هایی هستند که به وسیله آنها رنگ را بر روی انواع گوناگون کاغذ انتقال می دهند. نحوه کار این دستگاه ها به این شکل است که فایل تصویر یا طراحی به وسیله کامپیوتر به ریز پردازنده دستگاه هدایت می کند و رنگ از مخازن مخصوص به وسیله هد ها بر روی کاغذ انتقال می یابد.

از انواع پلاتر اچ پی عموماً برای مصارفی مانند چاپ انواع نقشه ها و نمودارها در ابعاد مختلف استفاده می شود. چاپگرهای معمولی عموما قابلیت چاپ تا اندازه A3 را دارا هستند. این مسئله باعث می شود که این چاپگر ها در کارهای نقشه کشی که عموماً به ابعاد بزرگتر از این ها نیاز است با مشکل مواجه شوند؛ به همین دلیل برای تولید نقشه ها و انواع نمودار ها با سایز بزرگ از این پلاتر اچ پی استفاده می شود.

در یک نگاه اجمالی قسمت های تشکیل دهنده این دستگاه شامل بدنه ، سطح ریل عرضی ، ریل طولی ، مکانیزم تقلیل دهنده ، مکانیزم انتقال به ریل عرضی و قلم ثابت ، محرکهای قدرت و سیستم کنترل سخت افزار و نرم افزار مربوطه می باشد. همچنین قسمت کنترل دستگاه هم از بخش های موتورها ، بخش تغذیه انرژی برق و بخش هدایت موتورها تشکیل شده است.

پلاتر ها همچنین از نظر تکنولوژی حرکت کاغذ به سه دسته مسطح ، غلطکی و مختلط تقسیم بندی می شوند. در كارتریج ها و هد های انواع پلاتر اچ پی با انجام نوعی عملیات خاص و دقیق تزریق جوهر به صورت آرام و تدریجی، متناسب با حجمی كه پرینتر به آن نیاز دارد ، به داخل هد انجام می شود. این کار باعث دوام بیشتر وكیفیت ثابت در چاپ از اول تا آخر عمر کارتریج می شود. در نتیجه هزینه چاپ در پروژه های گرافیكی و باركد كه به علت فرسایش زیاد و سریع هد و کارتریج در سایر رسام ها بسیار گران است در این نوع دستگاه ها کاملا کم شده و پایین می آید . این موضوع را می توان از مزایای اقتصادی خرید این دستگاه ها بر شمرد.

درنهیت اینکه از شاخص ترین مدل های موجود پلاتر اچ پی در بازار ایران می توان به مدل های 8000 ، 510 ، 500 ، 5000 ، 5500 ، 1050، t1200 ، T610 ، T795 ، T790 ، T1300 ، T2300 ، Z6100 ، Z6200 ، Z6300 ،  Z6800 اشاره کرد.

بهینه سازی سایت

  طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط سئویاب و سئو سایت

خدمات حسابداری